Više od 800 glazbenika iz Hrvatske, Slovenije i Italije sudjelovalo je na 51. Susretu puhačkih orkestara Istre u Vižinadi. Dodijeljena priznanja i odana počast maestru Alenu Bernobiću.
Središte Vižinade jučer je bilo ispunjeno zvucima limene glazbe i svečanom atmosferom povodom 51. Susreta puhačkih orkestara Istre, jedne od najznačajnijih manifestacija koja već desetljećima njeguje i promiče bogatu tradiciju puhačke glazbe na istarskom poluotoku.
Program je započeo svečanim mimohodom orkestara ulicama mjesta, s nskon toga glazbenici su se okupili na Trgu svetog Jeronima u srcu starogradske jezgre.
Više od 800 sudionika iz Hrvatske, Slovenije i Italije sudjelovalo je na ovogodišnjem susretu, dok su brojni posjetitelji ispunili trg i okolne ulice kako bi uživali u jedinstvenom glazbenom događaju koji već više od pola stoljeća okuplja zaljubljenike u puhačku glazbu.

Svečanost otvorenja obilježena je izvođenjem hrvatske, talijanske i slovenske himne te zajedničkom izvedbom skladbi „Krasna zemljo, Istro mila“ i „Silver Moon“.
Hrvatsku himnu izvela je Limena glazba Sveti Lovreč, talijansku su izveli bujska limena glazba i Brass Band Zajednice Talijana Vižinada, dok je za izvedbu slovenske himne bio zadužen Pihalni orkestar Piran.

Okupljenima su se potom obratili predsjednica Zajednice Talijana Vižinada Neda Šainčić Pilato, načelnik Općine Vižinada Marko Ferenac te zamjenica župana Istarske županije Jessica Acquavita.

Tijekom svečanog programa dodijeljena su priznanja institucijama i partnerima koji godinama pružaju potporu radu puhačkih orkestara te doprinose razvoju kulturnog života i očuvanju glazbene tradicije.
Među dobitnicima priznanja bili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Istarska županija, Talijanska unija, Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske, Općina Vižinada te Turistička zajednica Općine Vižinada.
Jedan od najemotivnijih trenutaka susreta bilo je odavanje priznanja dugogodišnjem maestru Brass Banda Vižinada, Alenu Bernobiću, čiji je rad ostavio dubok trag u razvoju domaćeg orkestra i puhačke glazbe u Istri.

Tom je prilikom publici predstavljen i novi maestro Gianluca Antonini, koji će ubuduće voditi domaći orkestar.
Nakon službenog dijela programa uslijedili su nastupi orkestara iz svih dijelova Istre te gostujućih sastava iz Slovenije i Italije, a bogat glazbeni program nastavio se tijekom cijele večeri.
Foto TZ Vižinada
#Vižinada #PuhačkiOrkestri #SusretPuhačkihOrkestara #Istra #BrassBandVižinada #Glazba #Kultura #IstarskaBaština #PuhačkaGlazba #VisitVižinada #IstarskaŽupanija #Tradicija #KulturnaBaština #GlazbeniSpektakl #IstraTerraMagica
POREČ: U jednom danu ukrala proizvode u šest trgovina, evo tko ju je zaustavio u pohodu
OPREZ! U cijeloj zemlji od ponedjeljka sedmodnevni pojačani nadzor vozila na dva kotača






