in

POREČ: Učenice Finide kroz video reportažu sačuvale priču o jednom od posljednjih istarskih kovača – 93-godišnjem Đeniju Matoševiću

U sklopu projekta „Tradicionalna zanimanja Istre“ snimljena reportaža o 93-godišnjem Đeniju Matoševiću

POREČ – Učenici Osnovne škole Finida Poreč nastavljaju s projektima kojima istražuju i čuvaju kulturnu baštinu svoga kraja. U sklopu projekta „Tradicionalna zanimanja Istre“ nastala je video reportaža posvećena istarskom kovaču Đeniju Matoševiću, koji se ovim zahtjevnim zanatom bavi cijeli svoj život.

Iako kovački zanat danas polako nestaje, 93-godišnji Đenio Matošević svojim znanjem, iskustvom i predanošću i dalje svjedoči o važnosti očuvanja tradicije i starih obrta koji su desetljećima bili neizostavan dio života u Istri.

Kroz razgovor s kovačem i snimanje procesa njegova rada, učenici su imali priliku iz prve ruke upoznati alate, tehnike i način rada ovog tradicionalnog zanata te bolje razumjeti njegovu vrijednost i značaj za kulturnu baštinu našega kraja.

Video reportaža nastala je s ciljem očuvanja sjećanja na zanimanja koja su nekada bila sastavni dio svakodnevice, a danas ih je sve manje. Projekt ujedno potiče mlađe generacije na upoznavanje lokalne povijesti, tradicije i vrijednosti rada koje su oblikovale istarski identitet.

Autorice video reportaže su učenice Sabina Bačinović i Tia Karabašić, koje su projekt realizirale pod mentorstvom učiteljice Valentine Lamot.

Za montažu i uređivanje video materijala zaslužan je učitelj Aleks Ružić.

Video reportažu možete pogledati klikom na poveznicu: video reportaža

https://canva.link/67xep804sitahew

Autorica teksta: Valentina Lamot.

#TradicionalnaZanimanjaIstre #ĐenioMatošević #kovač #Istra #kulturnabaština #tradicija #stariobrti #videoReportaža #učenici #škola #IstraTerraMagica #očuvanjebaštine #istarskatradicija #lokalnapovijest #edukacija

ljekarna apoteka ilustracija foto pixabay

Novo ljetno radno vrijeme ljekarne Novigrad od 1. lipnja