in

MARČANA priprema još jedan originalan suvenir – istarskog tovara kojeg su napravili učenici uz pomoć Henryja Marića

Trka od tovari 2019.

Općina Marčana, nakon brodice guc, dobit će još jedan originalan suvenir. Bit će to istarski tovar kojem je već desetljećima posvećena jedna od najstarijih manifestacija u Istarskoj županiji – Trka na tovarima u Orbanićima koja se održava od 1968. godine, svaki put za 1. maj.
U izradu su krenuli učenici Osnovne škole Divšići u suradnji s mentorom Henryjem Marićem, svestranim umjetnikom koji je zajedno s djecom osmislio suvenir tovara, ali i barke guc prošle godine.

MARČANA priprema još jedan originalan suvenir – istarskog tovara kojeg su napravili učenici uz pomoć Henryja Marića

-Nakon pola stoljeća postojanja Trka na tovarima zaslužuje biti drugačija i suvremenija. I dalje neizostavno mora biti  povezana  s tradicijom koja slavi  istarskog magarca, ali i doprinijeti valorizaciji te životinje.
Istarski magarac uvršten je na popis autohtonih pasmina Republike Hrvatske, a s obzirom da je i ugrožena pasmina, očuvanje  i unaprjeđenje uzgoja, te očuvanje tradicije i kroz turističke manifestacije nameće se kao prioritet svima onima koji su uključeni u program.
Izradom suvenira želi se dodatno popularizirati Trka na tovari, ali i svijest ljudi o korisnosti magarca, kaže nam načelnik Predrag Pliško.

MARČANA priprema još jedan originalan suvenir – istarskog tovara kojeg su napravili učenici uz pomoć Henryja Marića

Podsjetio je da je prošle godine kreiran prvi suvenir Općine Marčana kojeg su izradila djeca u Dječjem vrtiću Vrtuljak – bio je to guc.
-Ove godine krenuli smo u realizaciju drugog suvenira a to je istarski tovar. Nažalost, situacija sa zarazom COVID-19 natjerala nas je na otkazivanje manifestacije Trke na tovari ali i odgodila predstavljanje suvenira, dodao je Pliško.
Općina Marčana je kroz Strategiju razvoja turizma uvidjela da im upravo suveniri nedostaju u prepoznatljivosti tog područja, pa su potaknuli izradu suvenira kao još jedno od budućih turističkih proizvoda.

MARČANA priprema još jedan originalan suvenir – istarskog tovara kojeg su napravili učenici uz pomoć Henryja Marića

-Sredstva kojima školstvo raspolaže su ograničena, pa su Općina i Turistička zajednica financirale projekt izrade suvenira Istarskog tovara. Naravno na tome se neće stati jer smo već u idejnom kreiranju trećeg i četvrtog suvenira, otkriva načelnik Pliško.

MARČANA priprema još jedan originalan suvenir – istarskog tovara kojeg su napravili učenici uz pomoć Henryja Marića

-Tovari nemaju više ulogu radne životinje kao što je to bilo čak i u bližoj prošlosti. Ipak, tovar ostaje zaštitnim znakom kako Istre, tako i naše općine. Tijekom posljednjih godina pokrenute su brojne manifestacije s ciljem očuvanja istarskog magarca, ove ugrožene i gotovo iščezle vrste. U mjestu Orbanići se već više od 50 godina (s izuzetkom ove godine, nažalost) održava Trka na tovari za Praznik rada. Također,
razvojem ruralnog turizma, postoji sve više farmi i OPG-ova gdje se može vidjeti istarski magarac. S tom mišlju – očuvanja istarskog tovara – krenuli su i učenici i učitelji OŠ Divšići u sklopu zavičajne nastave u ovaj projekt, komentirala je direktorica TZ-a Jelena Latin.
Ravnateljica OŠ Divšići Emilijana Fabijančić naglasila je da već tri godine za redom sudjeluju u projektu zavičajne nastave. Pa su tako protekle školske godine kao temu odabrali „Trku na tovari“ i od Istarske županije za to dobili 7.000 kuna. Još oko 4.800 kuna dobili su potom od Općine i TZ-a Marčana.
  -Zahvaljujemo TZ-u i Općini koji su u potpunosti financirali dio projekta koji se odnosi na keramičku radionicu izrade istarskog suvenira-tovara. Uz voditelja keramičke radionice Henryja Marića iz Puntere, marljive su bile i naše učiteljice Elena Vitasović, Martina Pavletić, Loredana Bužleta i Iva Percan Braković, zajedno s
asistenticama u nastavi i stručnim suradnicama škole, naglasila je ravnateljica.

MARČANA priprema još jedan originalan suvenir – istarskog tovara kojeg su napravili učenici uz pomoć Henryja Marića

Radionice su održane tri puta, svakog drugog tjedna, od kraja siječnja do početka ožujka, dakle prije početka održavanja nastave na daljinu.

-Zahvaljujemo se učenicima i njihovim roditeljima koji su ih vozili na popodnevne radionice kako bi učenici vidjeli rad s glinom, odnosno obradu materijala, bojanje, glaziranje i pečenje.
Temeljna inicijativa je nastala kao nastavak projekta realizacije zavičajne nastave. Motiv tovara došao je spontano. Žao nam je što ove godine nije bilo 51. Trke na tovari zbog koronavirusa, na kojoj bi naši učenici sudjelovali u kreativnom, likovnom, dramskom i recitatorskom programu kao i prethodnih godina, zaključila je Fabijančić.

MARČANA priprema još jedan originalan suvenir – istarskog tovara kojeg su napravili učenici uz pomoć Henryja Marića

FUNTANA: Velik broj Nizozemaca otišao nakon što ih je njihova vlada pozvala doma

FUNTANA: Velik broj Nizozemaca otišao nakon što ih je njihova vlada pozvala doma

TEREZA37: U inat koroni Motovun Film Festival otvorio ovogodišnji program

TEREZA37: U inat koroni Motovun Film Festival otvorio ovogodišnji program