Nakon drame hrvatski rukometaši kreću u borbu za jedino ZLATO koje nedostaje – za navijače organiziran poseban avion za Stockholm

Hrvatska rukometna reprezentacija je nakon rijetko viđene drame u 60 minuta, i  čak dvadeset minuta produžetaka, pobijedila Norvešku 29:28 i izborila svoje treće finale Europskih prvenstava. Sutra će se naši rukometaši boriti za jedino zlato koje nedostaje u bogatoj kolekciji svoje prošlosti.

Hrvatski rukometni savez organizira za navijače i poseban avion koji će ih sutra, 26. siječnja, iz Zagreba odvesti na finale u Stockholm i natrag. Detalji na https://hrs.hr/2020/01/25/ehf-euro-2020-put-u-stockholm-2/

Prve dojmove nakon lavovske borbe na terenu podijelili su Željko Musa, Domagoj Duvnjak, Marin Šego i Igor Karačić.

Željko Musa, reprezentativac Hrvatske:
“Vjerojatno još nisam ni svjestan što se dogodilo. Jednostavno, cijela ekipa je vjerovala da ćemo pobijediti, mi smo znali da moramo, da su to naše minute, te ključne minute. Pokazali smo karakter i jedan vrhunski timski duh. Bitno je da mi ispunjavamo naš cilj, ali još ga nismo ispunili.“

Domagoj Duvnjak, reprezentativac Hrvatske:
“Čestitam dečkima, čestitam svima, fenomenalna utakmica, otišlo je na kraju na našu stranu. Čovjek u životu mora imati i sreće, mi smo je danas zaslužili, zato što od prve do zadnje minute, dali smo sve od sebe 80 minuta. Zahvale navijačima koji su nas vukli cijelu utakmicu!“

Marin Šego, reprezentativac Hrvatske:
“Napravili smo jedan vrhunski turnir dosad, pokazali smo karakter Hrvatske, posebno večeras gdje je utakmica mogla otići i u njihovu i u našu korist, Norvežani su jako dobro igrali. Još jednom smo pokazali karakter Hrvatske, borili smo se, ginuli smo jedan za drugoga.“

Igor Karačić, reprezentativac Hrvatske:
“U glavi mi je bila 2017. godina, da se nama sada vrati na taj način. Opet smo pokazali karakter, izvukli smo se iz jako teških situacija. Stvarno, dečkima skidam kapu. Ova ekipa je nevjerojatna, izvukli smo snagu i to je ono što krasi Hrvatsku, ali ne smijemo letjeti.“

HRVATSKA: M. Šego 11/32, M. Ašanin 2/4, M. Marić 6/8, D. Duvnjak 8/14, M. Hrstić -, L. Stepančić 3/8, Z. Horvat 4/6, J. Šarac -, I. Karačić 2/10, Ž. Musa 1/1, M. Mamić -, L. Cindrić 1/2, I. Brozović -, V. Matanović 2/2, D. Mandić 2/2, M. Šipić -, izbornik: Lino Červar

NORVEŠKA: E. Christensen -, T. Bergerud 14/42, T. K. Nikolaisen -, S. Sagosen 10/16, A. Overjordet -, P. Overby -, M. Joendal 2/4, W. Aar -, K. Bjornsen 2/5, M. Gullerud 4/6, G. Johannessen 4/6, Ch. O Sullivan 1/2, E. Tangen 4/8, H. Reinkind 1/2, K. M. Gilliksen -, A. Blonz -, izbornik: Christian Berge

Suci : O. Raluy LOPEZ i Angel Sabroso RAMIREZ (ŠPA)

Svoje 19. polufinale velikih natjecanja Hrvatska je počela u sastavu: Marin Šego na vratima, David Mandić i Zlatko Horvat na krilima, Marino Marić na crti, Domagoj Duvnjak, Luka Cindrić i Luka Stepančić na vanjskim pozicijama.

Krenuli smo s obranom 5-1. I već u drugoj minuti ostali s igračem manje, jer je kapetan Domagoj Duvnjak dobio dvije minute kazne. Osim naše početne prednosti, Norveška je stalno vodila s jedan razlike. Onda smo zabili dva za redom i u desetoj minuti vratili prednost na svoju stranu 5:4. Prvi put jedna ekipa otišla je dva razlike u 13-oj minuti. Bila je to Hrvatska koja je povela 7:5. Uspjeli su naši rukometaši uvesti Norvešku u svoj ritam utakmice. Dugački strpljivi napadi, praktički bez pogrešnih dodavanja, odlična realizacija i  brzo vraćanje u obranu sa sjajnim Marinom Šegom, smirili su suparničku agresivnost na obje strane terena. Tako smo u 20-oj minuti prvi put pobjegli na plus tri (9:6). Norveška uzvraća s dva pogotka za redom i opet je tu na minimalnom zaostatku. Malo je ponestalo svježine i ideja u završnici prvoga dijela, premda je izbornik Lino Červar puno rotirao i čuvao snagu svojih igrača. Nakon što nismo iskoristili tri napada da opet odemo na plus tri, Norvežani su kratko  stigli na minimalni zaostatak 11:10. Ali fantastični Marino Marić vraća našu prednost na plus dva u posljednjoj sekundi prvoga dijela, pa se na predah ide s 12:10. Realno je trebalo biti barem četiri pogotka razlike. Naša je reprezentacija uspjela svesti Norvešku realizaciju na samo 50 posto u prvih 30 minuta. Pri tome nisu uspjeli napraviti ni jednu kontru.

Prvi napad u nastavku bio je naš. Precizan je bio Igor Karačić. Tako smo došli do naše druge prednost od tri pogotka (13:10). Norvežane je u tim trenucima držao iznad vode Eivind Tangen. Uz nekoliko ishitrenih udaraca, dvije obrane norveškog vratara, u 40-oj imamo novo izjednačenje 15:15. Trebalo je zaustaviti norvešku seriju, jer su zabili tri za redom pa je hrvatski izbornik pozvao minutu predaha. Postali smo nervozni. Norvežani su ponovno poveli u 43-oj (16:17). Nismo mogli ništa zabiti izvana, crta je bila dobro čuvana. Zlatko Horvat je zaigrao na desnom vanjskom. Domagoj Duvnjak odlučio je preuzeti odgovornost i sam završavati napade. Nakon dva neuspjela pokušaja Norvežana u 45-oj opet vraćamo prednost na svoju stranu. Zabili smo tri za redom i imali 19:17. Utakmica se definitivno lomila. Bilo je samo pitanje vremena tko će sačuvati duže mirnu glavu. Na ulasku u posljednjih deset minuta rezultat je poravnat 20:20. Na vrata Hrvatske ulazi Matej Ašanin. Na žalost Igor Karačić ne koristi čistu kontru i Norveška ide u prednost 21:22, šest minuta prije kraja. Nadu nam vraća Matej Ašašnin obranom sedmerca Sanderu Sagosenu. Započinjemo igru sedam na šest. I uspijevamo, ne samo izjednačiti nego i povesti 23:22. Kada je Matej Ašanin obranio i drugi sedmerac Norvežanima, stigli smo na prag raja, dvije i pol minute do kraja. Nismo uspjeli realizirati napad za plus dva. Norvežani zabijaju za 23:23, ali Hrvatska ima 21 sekundu za svoj napad i pobjedu za finale. Na žalost pokušaj Domagoja Duvnjaka blokira norveška obrana i ide se u produžetke.

Drama dostiže vrhunac. Dva puta po pet minuta produžetaka. Kome je ostalo više snage, tko ima jače adute na klupi. Po jedan pogodak postigla je svaka ekipa u prvom produžetku. Heroji su bili čini se umorni na obje strane. Norvežani su nekako mirniji. I zabijaju za 25:26. Mi kao da nemamo rješenja osim da potegne Domagoj Duvnjak. Punu minutu posljednjeg produžetka imaju Norvežani napad. Ali ga ne koriste. I Hrvatska opet ima 25 sekundi do kraja ali sada za izjednačenje. I uspijevamo nekako gurnuti loptu na crtu. Španjolski suci kažu da je to sedam metara na Marinu MarićuDomagoj Duvnjak kapetanski preuzima odgovornost zabija za 26:26 te produžava dramu.

Idemo u nove produžetke. Marin Šego zaustavlja prvi norveški napad. Ali ni mi ne koristimo svoj. Onda svako zabija po jedan pogodak i opet smo tu na početku. Norvežani nakon toga rade prekršaj u napadu, mi otvaramo kontru za Zlatka Hrvata koju on koristi. Marin Šego nam nudi novu priliku za dva razlike nakon sjajne obrane udarca s crte. Ali opet smo neoprezni, suci vide prekršaj Luke Stepančića u napadu i Norveška zabija za 28:28. U posljednjih pet minuta griješilo se na obje strane. Bila su to zapravo dva grogirana boksača, koji su jedva stajali na nogama, i svako je tražio svoj „lucky punch“. Četrdeset skundi do kraja gubimo loptu. Norveška ima napad za finale. Marin Šego brani taj pokušaj i mi u kontri u dva dodavanja guramo u priliku života Željka Musu. Njemu ruka ne drhti i Hrvatska je u finalu. Svom trećem u povijesti Europskih prvenstva. Sport ponekad piše nevjerojatne priče. Ova iz Stockholma 2020. godine sigurno će se prepričavati generacijama i generacijama.

Domagoj Duvnak je s osam pogodaka bio naš najbolji igrač. Šest je pogodaka dao Marino MarićSander Sagosen bio je najefikasniji na drugoj strani s deset pogodaka.