POREČ: Na HEP Croatia Cupu Hrvatice pobijedile svjetske prvakinje

Foto HRS

Na otvaranju HEP Croatia Cupa, hrvatska ženska rukometna reprezentacija pobijedila je Nizozemsku 24:23 i na najljepši način pokazala da je magija iz Danske s Europskog prvenstva još uvijek tu. Fantastičnu obranu odigrale su naše rukometašice i još jedan put slavile nad svjetskim prvakinjama.

HRVATSKA: L. Bešen 0/1   , T. Pijević 13/35   , N. Zadravec 2/3   , K. Plahinek -/-    , D. Krsnik  5/7   , S. Posavec     , Ć. Mićijević  7/11    , D. Milosavljević   -/   , D. Kalaus   2/4  , K. Ježić 2/4    , T. Japundža  -/-    , N. Miočinović  -/-   , L. Franušić -/-  ,A. Šimara  2/2  , A. Debelić 2/3  , V. Blažević  2/5   ,  trener: Snježana Petika

NIZOEMSKA:T. Wester  11/35    , C. Rompen  1/1   , D. Bont 1/1   , L. Abbingh 4/13    ,L. Nusser -/-   , B. Van Wetering 3/4    ,Y. Broch -/-   ,T. Haggerty  -/-   , M. Smeets  1/1   , A. Malestein 2/3   , N. Van Der Vilet  2/3   , A. Nieuwenweg  -/-     , H. Van Kreij 1/1  , M. Struijs  -/-   , D. Housheer 3/6    , E. Polman  6/12   ,     izbornik: Emmanuel Mayonnade

Bez izbornika Nenada Šoštarića koji je u karanteni, sa Snježanom Petikom na klupi, Hrvatska je otvorila susret u sastavu T. Pijević na vratima, A. Šimara i N. Zadravec na krilima, A. Debelić na crti te na vanjskim pozicijama Ć. Mićijević, V. Blažević i D. Krsnik. Hrvatska je radila samo jednu promjenu obrana napad. Valentinu Blažević u obrambenom dijelu mijenjala je Katarina Ježić. Vodila je naša reprezentacija od početka. Prvi put otišla je na plus dva u osmoj minuti (5:3). Najviše problema u početku, Nizozemska nam je zadavala brzim centrom, ili tranzicijom nakon obrana Tess Wester. Već u desetoj imali smo peto izjednačenje.

Nakon serije 0:5 odjurila je Nizozemska na tri razlike. Zatim je naša klupa morala tražiti minutu predaha. Suparnički izbornik mnogo je rotirao u prvom dijelu. U pojedinim trenucima  mijenjao je čak četiri igračice. Malo po malo, naše su rukometašice topile prednost Nizozemki i u 24. minuti stigle do novog izjednačenja 10:10. Odlično je u tom razdoblju funkcionirala naša obrana. A probudila se i Tea Pijević na vratima s nizom svojih obrana. I odmah je bilo lakše i ugodnije gledati nadmudrivanje sa svjetskim prvakinjama. Hrvatska je punih 14 minuta ostavila Nizozemsku bez pogotka i na predah otišla s plus tri, 13:10.

Nizozemska nastavak otvara s dva pogotka za redom i prilazi na minus jedan. Nepunih pet minuta, trebalo je našim rukometašicama za prvi pogodak u drugom poluvremenu. Kad su konačno pronašle svoj ritam, već u 38. otišle su ponovno na plus tri  16:13. Hrvatska je sjajno iskoristila dvostruko isključenje Nizozemki i u 43. minuti pobjegla na plus četiri (19:15). Sve to  napravila je dok je na zasluženom predahu bila  Ćamila Mićijević, naš prvi strijelac. Na ulasku u posljednjih deset minuta Hrvatska ima pet razlike. Umor se već jasno vidi na njihovim licima. Uporne Nizozemke prilaze u 59. na minus jedan (24:23). Ali ne  uspijevaju napraviti potpuni preokret. Dvadeset i dvije sekunde prije kraja, Valentina Blažević ne uspijeva iskoristiti sedmerac i odvesti nas na sigurnu udaljenost. Ali ne uspijevaju u posljednjem napadu zabiti ni Nizozemke i Hrvatska slavi još jednu pobjedu protiv svjetskih prvakinja.

Najefikasnija u hrvatskim redovima bila je Ćamila Mićijević sa sedam pogodaka. Pet je dala Dora KrsnikTea Pijević je imala 13 obrana. Kod Nizozemske, najbolja Estevana Polman sa šest pogodaka.