POREČ: Rekordan broj medalja i titula prvaka za mačevaoce Špade na Prvenstvu Hrvatske

Foto MK Špada

Ovog se vikenda u Poreču održalo Prvenstvo Hrvatske u maču i sablji 2024.
MK Špada kao domaćin i organizator PH ugostio je klubove iz cijele Hrvatske. Natjecalo se u svim dobnim kategorijama, pojedinačno i ekipno.

Na natjecanju je sudjelovalo gotovo 200 natjecatelja, a od toga 17 članova MK Špade, koji su zajedno postigli fantastične rezultate: 11 zlata, pet srebra i 10 brončanih odličja.

Gotovo da nije bilo kategorije u kojoj nije sudjelovao netko od porečkih mačevaoca.
U najmlađoj kategoriji U9 mač Artur Mijatović osvojio je titulu prvaka Hrvatske, dok je u istoj kategoriji ali djevojčice, Aurora Karabašić osvojila brončanu medalju. U starijoj kategoriji U11 Valerija Mijatović postala je prvakinja Hrvatske, dok je Tara Hodžić osvojila 3.mjesto, kao i Tia Karabašić u svojoj kategoriji U13.
Mlađi kadeti u sastavu Alem Juskoski, Luka Paljuh i Vito Hodžić briljirali su u ekipnim natjecanjima. Osim što su potvrdili naslov prvaka U15 mač od prošle godine, ove su godine u istom sastavu osvojili mjesto prvaka Hrvatske u kategoriji sablja mlađi kadeti i kadeti. Alem Juskoski iskazao se i u pojedinačnim kategorijama sablje u kategorijama U15 i kadeti osvojivši prvo mjesto.
Kao i prošlih godina naš famozni trojac David Mahne, Erik Todorović i Lovro Paljuh nastavili su niz, osvojivši dvije titule prvaka Hrvatske u ekipnim kategorijama kadeti i juniori mač.
U pojedinačnim kategorijama Erik Todorović prvak je Hrvatske u kategoriji kadeti, dok je David Mahne osvojio drugo mjesto kao i u kategoriji juniori. Dečki su se iskazali i u sablji. U kategoriji juniori David Mahne je osvojio srebro, dok su Erik Todorović i Lovro Paljuh brončani. U sablji U23 Lovro Paljuh je osvojio drugo mjesto, dok je brončani naš David Mahne.

Od cura ove godine moramo izdvojiti Ninu Sladonju koja je sudjelovala u brojnim kategorijama, osvojivši broncu u mač juniorke i sablja seniorke. Prvakinja Hrvatske u sablji je i dalje seniorka Zoe Marie Baldo. Seniorka u maču je srebrna Kosjenka Mikulčić Babić, dok je Karla Carević brončana u seniorkama i veterankama.

Moramo se zahvaliti i našim gostima Alexandru Hajdinu (SLO) i Romanu Samoilovu (UKR) na sudjelovanju u ekipnim natjecanjima.

Kup Hrvatske za 2023. godinu osvojila je naša mlada nada Tia Karabašić.