in

Elena Uljančić: „Ulaganjima direktno doprinosimo očuvanju povijesti Poreštine i našeg posebnog identiteta“

Elena Uljančić - Romanička kuća u Poreču nedvno potpuno obnovljena

Ususret Međunarodnom danu muzeja, razgovarali smo s ravnateljicom Zavičajnog muzeja Poreštine, dr.sc. Elenom Uljančić o planovima Muzeja, ulaganjima i obilježavanju.

ZAVIČAJNI MUZEJ POREŠTINE NAJSTARIJI JE MUZEJU U ISTRI – U KAKVOM RASPOLOŽENJU I S KAKVIM AKTIVNOSTIMA DOČEKUJETE OVOGODIŠNJI DAN MUZEJA?

Ponosni smo što je naš Muzej prvi i utoliko i najstariji muzej u Istri. Ta nas činjenica dodatno i obvezuje. Svake godine obilježavamo Međunarodni dan muzeja stručnim vodstvima po lokalitetima Poreča i Poreštine koja su uvijek jako dobro posjećena. Svi naši polaznici imaju jedinstvenu priliku čuti specijalna znanja o povijesti svog zavičaja. Ovogodišnji Dan muzeja obilježit ćemo 24. svibnja obilaskom bogatih kulturnih znamenitosti Kaštelira i Labinci. Koristim ovu priliku kako bih pozvala sve zainteresirane da nam se pridruže. 

Međunarodni dan muzeja u Poreču: Program i aktivnosti Zavičajnog muzeja Poreštine

GRAD POREČ KONTINUIRANO ULAŽE U KULTURU – OD OBNOVE ZGRADE MUZEJA DO CENTRA LA MULA DE PARENZO. KOLIKO VAM TA PODRŠKA ZNAČI U SVAKODNEVNOM RADU?

Imamo privilegiju moći dati svoj stručni prinos u razdoblju kada je Grad Poreč na čelu s gradonačelnikom Lorisom Peršurićem hrabro odlučio otvoriti vrata tako brojnim, kompleksnim i financijski zahtjevnim projektima kao što su oni građevinske obnove spomenika kulture. To su složeni projekti na kojima se radi dugi niz godina i provode se pod paskom brojnih stručnih tijela. Ne postoji u Istri, ali i u gradovima našeg opsega, primjer tako opsežnih zahvata poput onog porečkog. Time se direktno doprinosi očuvanju naše povijesti i našeg posebnog identiteta. Nama je jako bitna suradnja s lokalnom zajednicom i pohvale koje smo od naših sugrađana dobili za projekte iznimno su nam dragocjene. Suradnja s lokalnom zajednicom u osmišljavanju projekata u obliku kazivanja, doniranja predmeta za nas su od temeljne važnosti. 

Romanička kuća Poreč - Foto Manuel Paljuh/Grad Poreč
Romanička kuća Poreč – Foto Manuel Paljuh/Grad Poreč

Moramo istaći da je za nas ipak najzahtjevniji rad onaj na obnovi baroknog kompleksa obitelji Sinčić, sjedištu muzeja. S ponosom ističemo da samo nedavno potpisali ugovor vrijedan 2.500.000 eura koji je dijelom financiran sredstvima Europske unije. U ovoj fazi riješit ćemo pitanje provođenja instalacija po cijelom baroknom sklopu, a Muzej će dobiti i novu vanjsku stolariju što će zasigurno utjecati na njegovu estetiku.

Investicije u kulturnu baštinu: Grad Poreč kao primjer dobre prakse

SURADNJA S LOKALNOM ZAJEDNICOM I OBRAZOVNIM INSTITUCIJAMA TAKOĐER JE SNAŽNA. KOLIKO VAM JE VAŽNO DA MUZEJ BUDE ŽIVI PROSTOR, NE SAMO ZA TURISTE, VEĆ I ZA NAŠE SUGRAĐANE, POSEBICE DJECU I MLADE?

Foto Grad Poreč - Obnovljena Palača Sinčić - sjedište Zavičajnog muzeja Poreštine
Foto Grad Poreč – Obnovljena Palača Sinčić – sjedište Zavičajnog muzeja Poreštine

Naši sugrađani su naša vjerna publika s kojom ostvarujemo iznimno kvalitetne kontakte u sklopu pedagoškog programa koji provodimo u Centru za posjetitelje „La mula de Parenzo“. Osim tematskih kostimiranih obilazaka povijesne jezgre koje će ove godine zajedno s nama osmisliti i provoditi naši sugrađani, u Centru je uvijek prepuno djece predškolskog uzrasta, školaraca koji dolaze u sklopu provođenja zavičajne nastave, a provode se i brojne tematske radionice za odrasle. Od 2023. godine do danas na raznim manifestacijama u Centru sudjelovalo je aproksimativno 1000 djece, 150 odraslih, 600 turista…. Može se reći da je Centar za posjetitelje „La mula de Parenzo“ postao nezaobilazno mjesto za sve porečke odgojne i obrazovne institucije u Poreču i na Poreštini.

Suradnja s lokalnom zajednicom: Muzej kao živi prostor za sve generacije

MOŽEMO LI REĆI DA NIKADA VIŠE NIJE ULAGANO U ZAŠTITU I PROMOCIJU KULTURNE BAŠTINE NEGO DANAS? KOJI SU KONKRETNI REZULTATI TIH ULAGANJA KOJE GRAĐANI MOGU VIDJETI I OSJETITI?

Možemo sa sigurnošću ustvrditi da je ovo za Poreč razdoblje najvećih ulaganja u obnovu spomeničke baštine u posljednjih 80 godina. Rijetki su gradovi koji se mogu pohvaliti otvaranjima dvaju stalnih postava u samo godinu dana. Lanjske godine smo u selu Rakovci otvorili Memorijalnu kuću narodnog heroja Joakim Rakovca gdje se tematizira narodnooslobodilačka borba i lik i djelo spomenutog heroja. Drugi postav, koji je privukao veliki broj Porečana i ostalih posjetitelja, onaj je o kulturi stanovanja u Romaničkoj kući u Poreču. Izradi oba postava su prethodila izrazito zahtjevne građevinske sanacije zgrada koje su zaštićena kulturna dobra.

Foto Grad Poreč
Foto Grad Poreč – Obnovljeni Gornji vrtić – Radost 2

Budućnost muzeja: Novi projekti i ulaganja u očuvanje povijesti

KAKVI SU VAM PLANOVI ZA BUDUĆNOST? MOŽEMO LI OČEKIVATI NOVE PROJEKTE, IZLOŽBE I DOGAĐANJA KOJI DODATNO OBOGAĆUJU KULTURNI ŽIVOT GRADA KOJI CIJENI I ČUVA SVOJU BAŠTINU?

Muzejski stručni tim itekako ima velike planove. Osim radova na sanaciji spomenika provodimo arheološka istraživanja na značajnim lokalitetima grada i njegove okolice. Izdavački projekti su vrlo brojni. Keramičarske radionice su sve posjećenije. Nastavit ćemo s organizacijom znanstvenih skupova, izložaba, a nadamo se da ćemo obnoviti i kuću Dva sveca.

Izvor Grad Poreč

#Poreč #ZavičajniMuzej #Kultura #Povijest #ElenaUljančić #KulturnaBaština #InvesticijeUKulturu #Identitet #Istra #Muzej #LaMulaDeParenzo #Poreština #MuzejZaSve #MeđunarodniDanMuzeja #GradPoreč #ZaštitaBaštine

Foto HDZ Proeč - predstavljanje kandidata i programa za lokalne izbore 2025.

HDZ predstavio svoje kandidate za Vijeće i što nude u programu “Za bolji Poreč zajedno!”

Foto Pixabaylechenie-narkomanii - Ilustracija lisice uhićenje

Istrijanku uhitili: Vozila s preko 2 promila, uhvaćena već treći put u mjesec dana