in

POREČ: Broj beba narastao za 8 posto, Grad kroz brojne mjere nastavlja ulagati u djecu

Otvorenje škole u Žbandaju - Ilustracija

Grad Poreč je u 2020. godini podijelio 155 potpora za novorođenčad, čak osam posto više nego u godini prije, za što je iz gradskog proračuna isplaćeno 232.500 kuna, odnosno 1.500 kuna po djetetu. Iako još nisu poznati službeni podaci o točnom broju novorođene djece na području Grada Poreča, već i sami podaci o isplaćenim potporama govore da je lani rođeno 12 djece više nego u godini prije, što je vrlo dobar pokazatelj.

Inače, sve veći broj novorođene djece, ali i priljev stanovništva u Poreč utječu na to da potreba za smještajem djece u vrtiće raste iz dana u dan, pa je otvaranje novih takvih ustanova, itekako dobro prihvaćeno.

Upravo je u tijeku gradnja već trećeg vrtića i jaslica u protekle tri godine – nakon što su otvorene nove osnovne škole u Žbandaju i na Finidi, nekadašnja školska zgrada u Velom Maju prenamijenjena je u nove jaslice, dok su EU sredstvima u zgradi nekadašnjeg društvenog doma u Dračevcu uređene jaslice i vrtić. Još ranijih godina izgrađeni su područni dječji vrtići u Varvarima i Baderni, te se ovim budućim u Žbandaju još jednom nastavlja dobra praksa da se predškolske ustanove otvaraju u manjim mjestima blizu domova mladih obitelji, što je vrlo dobro prihvaćeno, kako od strane korisnika, tako i od pedagoga. Vrtić u Žbandaju bit će područni odjel Dječjeg vrtića „Radost“ iz Poreča, a moći će primiti ukupno 64 djece od rane do predškolske dobi. Mališani će u ovaj vrtić moći krenuti već s idućom pedagoškom godinom, u rujnu ove godine, čime će se zadovoljiti potrebe roditelja iz ovog mjesnog odbora, budući da prilikom upisa u vrtiće puno zahtjeva roditelja dolazi baš s ovog područja.

Osim toga i zgrada dječjeg vrtića „Radost 2“ u Poreču prijavljena je na javni poziv za financiranje izrade projektne dokumentacije za projekte povećanja energetske učinkovitosti javnih zgrada koja su klasificirana kao kulturna dobra, koji je objavila IRENA (Istarska Regionalna Energetska Agencija), te je za predmetni objekt ostvareno pravo na stopostotno financiranje izrade projektne dokumentacije povećanja energetske učinkovitosti, te Konzervatorske podloge.

Kada je prije dvije godine u Poreču otvorena nova zgrada osnove škole na Finidi za šestotinjak djece, te uz nju nova sportska dvorana, kao i nova zgrada područne osnovne škole u Žbandaju sa školskom dvoranom, ova je ustanova omogućila da sva djeca u Poreču pohađaju nastavu u jednoj, jutarnjoj smjeni, što je znatno podiglo kvalitetu života mnogim obiteljima. Tri osnovne škole u Poreču s početkom školske godine uskladile su organizaciju nastave s uputama Ministarstva znanosti i obrazovanja i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, te je osmišljena na način da istovremeno može osigurati kvalitetan odgojno-obrazovni rad istodobno uvažavajući i poštujući preporuke za očuvanje zdravlja i sigurnosti.

Naši najmlađi su nam svakako prioritet. Danas smo jedan od samo nekoliko gradova u cijeloj zemlji koji imaju pozitivne demografske trendove. Na primjer, u samo jednu godinu broj upisane djece u vrtićima veći je za njih 50. U osnovnim smo školama ima više od 1300 školaraca, a prije samo par godina bilo ih je 1.100. Poreč je po službenim pokazateljima najrazvijeniji, ali i grad s najmlađim stanovništvom u Istri. U tekuću školsku godinu u porečke osnovne škole upisano je 182 prvašića, što je najveći broj u proteklih pet godina, kaže porečki gradonačelnik Loris Peršurić.

Inače, Grad Poreč, provodi brojne mjere kojima nastoji zadržati visoki standard i pomaže mladim obiteljima da ostanu na ovom području. To je između ostalog, sufinanciranje smještaja u vrtićima, te produženog boravka u školama, koji je besplatan za djecu iz socijalno ugroženih obitelji. Također, Grad sufinancira ili financira nabavu udžbenika i ostale opreme za školu za ranjive skupine (za 100-tinjak učenika), besplatnu marendu za oko 30 djece u socijalnoj potrebi, sufinancira produženi boravak u svim osnovnim školama za oko 230 učenika, su/financira troškove za 11 asistenata učenicima s teškoćama u osnovnim školama. Također, sufinanciraju se troškovi prijevoza učenicima srednjih škola (za 150 učenika) koji se školuju u srednjim školama u Poreču i susjednim gradovima (Buje, Pazin, Rovinj, Pula), stipendira se 100 učenika i studenata godišnje, za što se izdvaja oko milijun kuna godišnje. Usprkos izazovnoj godini u kojoj je zbog epidemije koronavirusa zabilježen pad prihoda u gradskoj blagajni, te su uvedene mjere štednje, Grad Poreč i ove će godine dodjeljivati neke od najvećih stipendija u zemlji.

Grad sufinancira dodatne programe u srednjim školama (fakultativni programi, međunarodna suradnja i međunarodna natjecanja, strukovna natjecanja, dani otvorene nastave, plaće profesora talijanskog…), ulaže se u opremu i uređenje dječjih igrališta, bračna savjetovališta, hranu za dojenčad u socijalno osjetljivim obiteljima, rane intervencije za djecu s neurorizicima, radionice i igraonice u dječjoj knjižnici. 

Izvor Grad Poreč   

Istarski stožer odlučio – Nastava ipak online u drugom polugodištu, u školske klupe vraćaju se samo najmlađi

U utorak kontrola korištenja sigurnosnog pojasa i mobitela