in

Tri županije uvele strože mjere

Nakon što je Dubrovačko-neretvanska županija uvela strože mjere, isto su danas napravile Istarska i Primorsko-goranska županija, navodi Index.

Većina škola u Istri prelazi na online nastavu

Stožer civilne zaštite Istarske županije donio je Odluku o načinu odvijanja nastave u osnovnim i srednjim školama na području Istarske županije u drugom polugodištu.

Temeljem procjene epidemiološke situacije koja se zasniva na praćenju pokazatelja epidemije bolesti COVID-19 na području Istarske županije te uz pristanak osnivača škola Istarske županije, objavio je Stožer, nastava će se odvijati kako slijedi:

  • od 22. ožujka do 1. travnja 2021. – u svim osnovnim školama nastava za predmetnu nastavu, za više razrede osnovnih škola od V. do VIII. razreda, odvijat će se prema MODELU C, odnosno nastava na daljinu (online)
  • od 22. ožujka do 1. travnja 2021. – u svim srednjim školama nastava će se odvijati prema MODELU C, nastava na daljinu (online); osim za maturante koji će imati nastavu prema MODELU A (nastava u školi)
  • od 22. ožujka do 1. travnja 2021. – u svim osnovnim školama nastava u razrednoj nastavi, za niže razrede od I. do IV., nastavlja se odvijati prema MODELU A.

Novi modeli se odnose na škole u Puli, Rovinju, Poreču, Umagu, Labinu i Pazinu.

Primorsko-goranska županija

U PGŽ-u, gdje je danas potvrđeno čak 300 novozaraženih, provodit će se pojačani nadzor privatnih i javnih okupljanja:

  • pojačan nadzor na području PGŽ-a, naglasak na javna i privatna okupljanja, rad trgovačkih centara te javni prijevoz. Gdje god je moguće, prijeći na online ili na smjenski rad.
  • Od 22.3. predmetna nastava u osnovnim te u srednjim školama prelazi na model C. 

Mjere u Dubrovačko-neretvanskoj županiji

Na prijedlog Stožera civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije uvode se nužne epidemiološke mjere za područje Grada Dubrovnika, Općine Konavle, Općine Župa dubrovačka, Općine Dubrovačko primorje i Općine Ston u trajanju do 28. ožujka 2021.

Nužne epidemiološke mjere su:

  • zabrana održavanja svih javnih događanja i okupljanja na kojima je prisutno više od 15 osoba na jednom mjestu;

ova zabrana ne odnosi se na profesionalne umjetničke izvedbe i programe koji ne uključuju zborno pjevanje, kinoprojekcije, izložbe u muzejskim, galerijskim i ostalim izložbenim prostorima te sjednice predstavničkih tijela;

  • na privatnim okupljanjima i svečanostima može biti prisutno najviše 8 osoba iz najviše 2 različita kućanstva
  • obustava rada ugostiteljskih objekata i pružanja ugostiteljskih usluga na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, osim za ugostiteljske objekte iz skupina „Hoteli“, „Kampovi“ i vrste Učenički ili Studentski dom ili Akademis iz skupine „Ostali ugostiteljski objekti za smještaj“, a koji smiju usluživati samo goste koji u njima koriste uslugu smještaja, odnosno učenike i studente;

iznimno ovoj protuepidemijskoj mjeri, ugostiteljskim objektima dozvoljena je priprema i dostava hrane, pića, napitaka i slastica;
ugostiteljski objekti dostavu, odnosno isporuku hrane i pića, napitaka i slastica mogu vršiti uz pridržavanje protuepidemijskih mjera;

  • zabrana svih treninga u zatvorenim prostorima osim za klubove koji se natječu u 1. i 2. rangu natjecanja u seniorskoj konkurenciji i u 1. rangu natjecanja u juniorskoj konkurenciji na nacionalnoj razini u ekipnim sportovima, kao i klubove koji se u individualnim (pojedinačnim) sportovima natječu u seniorskoj konkurenciji u ekipnim klupskim natjecanjima na nacionalnom nivou u najvišem rangu u liga-sustavu natjecanja te treninga i natjecanja kategoriziranih sportaša u individualnim (pojedinačnim) sportovima i sportaša nacionalne razine koji se pripremaju za europska i svjetska natjecanja, sukladno popisu koji, na prijedlog Hrvatskog olimpijskog odbora, Hrvatskog paraolimpijskog odbora i Hrvatskog sportskog saveza gluhih, odobri Ministarstvo turizma i sporta;

Ova zabrana ne odnosi se na vodene sportove i na beskontaktne pojedinačne sportove u prostorima sportskih balona te na rad teretana i fitnes centara;

  • preporuka poslodavcima da broj fizičkih sastanaka smanje na najmanju moguću mjeru te da ih održavaju video ili telefonskom vezom, a ako je fizičko održavanje sastanka neophodno, da se održavaju u što većim prostorijama uz obvezno korištenje maski za lice ili medicinskih maski i održavanje fizičkog razmaka između sudionika sastanka od najmanje 2 metra.

Poreč/Vrsar: DENIS BERNOBIĆ i ADRIANO UKUŠIĆ predloženi za nagradu “30. APRIL”

Žminjština dostupna u virtualnoj šetnji