Brest pod Žbevnicom oživio u zimskom ruhu: Festival šuma i šumskih plodova privukao mnoštvo posjetitelja

Nježni snježni pokrivač, koji je dan ranije obukao Ćićariju u bijelo, pokazao se kao savršena kulisa za ovogodišnji Festival šuma i šumskih plodova u Brestu pod Žbevnicom. Unatoč zimskim uvjetima, festival je održan iznimno uspješno, a sunčan i prohladan nedjeljni dan privukao je velik broj posjetitelja iz svih krajeva Istre i šire.
Od ranog jutra selo je živnulo — veliki krijes i male vatrene posude grijale su posjetitelje i stvarale gotovo bajkoviti ambijent, dok se Brestom širio miris domaće hrane, drva i zimskog zraka.
Festival je posjetila i pročelnica Upravnog odjela za turizam Istarske županije, Nada Prodan Mraković, koja je izrazila veliko zadovoljstvo razinom organizacije i posjećenošću. Istaknula je da je festival izvrstan primjer valorizacije šuma, tradicije i života na sjeveru Istre te najavila još snažniju podršku Županije u godinama koje dolaze.

Ovogodišnji program bio je posebno bogat i raznolik, raspoređen na više lokacija u selu. Šuma je nudila iskustvene radionice poput Šumoplesa, Šumske yoge, Šamanskog rituala uzemljenja i Mreže šumskog interneta, dječje istraživačke aktivnosti, programe za vlasnike pasa, kao i popularnu radionicu „Preživi u divljini“ Antona Rudana te njegov muški krug „Šumska braća“.
Poseban doživljaj pružila je i Odaja šumske boginje s ritualom Zahvala Zemlji.
U staroj školi održana su tri vrlo posjećena predavanja — o starim vjerovanjima o šumi i njezinim bićima, o permakulturi te predavanje travarke Martine Bogdanić, uz demonstraciju izrade šampona od bršljana.
U velikom šatoru održan je živopisan šumski sajam s više od trideset izlagača domaćih proizvoda i rukotvorina, uz pokazne radionice filcanja vune, izrade hvatača snova i kaligrafije.
Na livadi, uz bogatu gastro ponudu, publiku su zabavljali Šumski trubaduri, kao i nastupi Mićih Ćića pod vodstvom Anite Buždon, a korisnice Organiziranih dnevnih aktivnosti Lanišće predstavile su ćićske snage i pripremile tradicionalnu ćićsku repu, koja je ove godine bila nezaobilazan dio gastronomske ponude.
U sumrak je livada postala pozornica za spektakularni vatreni performans „Drveni ritual zahvalnosti“ uz monumentalnu skulpturu Drvo života, nakon čega je večer nastavljena koncertom Franka Krajcara ft. Mauro Giorgi, DJ programom Mr. Šumskog aka Anton Rudan i završnim tribal jam sessionom Alkemko & OdMorise Curaya projekta .
Prema dojmovima posjetitelja, festival je bio topao, sadržajan i istinski autentičan, spoj prirode, tradicije i zajedništva kakav se rijetko gdje može doživjeti. Organizatori Općina Lanišće i Modelna šuma Istra zahvalili su svim volonterima, donatorima, izlagačima, sudionicima i Istarskoj županiji, naglasivši da upravo snažno zajedništvo lokalne zajednice i partnera čini ovaj festival iz godine u godinu sve prepoznatljivijim.
Brest pod Žbevnicom još je jednom pokazao da i mali krajevi mogu biti domaćini velikim pričama — kad ih nose ljudi koji vole svoj kraj, svoju šumu i svoju baštinu, priopćeno je iz Općine Lanišće.
#istra #istraterramagica #brestpodžbevnicom #lanišće #festivalšuma #zićarija #istarskiživot #događajiistra #tradicionalno #zimskačarolija #lokalnamanifestacija





